fbpx

Biz Kimiz?

Biz, Türkiye’nin ilk gönüllü arama kurtarma derneğiyiz. Derneğimiz, 1996’da bir grup dağcının girişimiyle kuruldu. Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra, 1998’de yaşanan Adana-Ceyhan depreminde sağladığımız katkılardan ötürü,1999 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Dernek” statüsü kazandık. Aynı yıl, 17 Ağustos’ta meydana gelen Marmara Depremi’nde ise 200’ün üzerinde vatandaşımızı enkaz altından kurtararak halkımızın sevgi ve güvenini kazandık. Birçok STK ile kamu ve özel sektör kuruluşunun arama kurtarmaya bakış açısı ve yaklaşımını değiştirerek bu alanda yeni atılımların da öncüsü olduk. Ülke genelinde 27 ekibimizin yüzde yüz gönüllülük esasıyla; dağ ve diğer doğa koşullarında, kentsel alanda kaybolma veya mahsur kalma olaylarında, deprem, sel gibi afetlerde, yangın ve büyük kazalarda gerçekleştirdiği operasyonlarla, her yıl çok sayıda insan ve hayvanın yardımına koşuyoruz. Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada deprem konusunda uluslararası sertifikasyona sahip en deneyimli ve bilgili arama kurtarma ekipleri arasında yer alıyoruz. Alanımızdaki gelişmeleri takip ediyor, yeni bilgiler ışığında eğitimlerimizi ve metodolojimizi güncelliyor, uzmanlık alanlarımıza yenilerini eklemeye önem veriyoruz. Operasyonlarımızın yanı sıra; okul, kurum ve kuruluşlarda seminerler vererek halkımızı afetler konusunda bilinçlendirmeye de aralıksız olarak devam ediyoruz.

Ülkemizde izin almadan yardım toplayabilen az sayıda kuruluştan biri olarak mali kaynağımızı bağışlardan sağlıyor, destekleriniz sayesinde olanaklarımız, teknik alt yapımız ve ekipmanlarımızı iyileştirerek her geçen gün daha çok cana el uzatıyoruz.

Bizler, tüm canlıların yaşama hakkına değer veren, afetlere karşı daha hazırlıklı ve bilinçli bir toplum yaratma yolunda çalışmalarımızı özveri ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Çünkü biz sizi çok seviyoruz.