fbpx

Sel Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sel sonrasında en çok dikkat etmeniz gereken konu tahmin edebileceğiniz gibi hayatınızı idame ettirmektir. Bu nedenle ev, iş yeri veya sürekli vakit geçirdiğiniz yerlerde bulunması gereken acil durum çantanızı yanınıza alıp sel bittikten sonra bölgeyi terk etmelisiniz. Bunun dışında yapmanız gerekenler ve açıklamalarını sizin için bir araya getirdik. 

Kullanacağınız Suyu Mutlaka Kaynatın

İçme suyu başta olmak üzere kullanacağınız tüm suları en az 10 dakika boyunca kaynatmalısınız. Çünkü sel nedeniyle su altyapısı zarar görebilir ve farklı maddeler su ile etkileşime girip size zarar verebilir. 

Binadan Çıkarken İlk Olarak Doğal Gaz Bağlantısını Kapatın

Sel sonrasında binanızı tahliye ederken eğer doğal gaz kaçağı yoksa ilk olarak doğal gaz vanasını kapatın. Doğal gaz vanasını kapattıktan sonra öncelikle elektrik sigortalarını, daha sonra da su vanasını kapatmanız gerekir. Normal şartlar altında doğal gaz kokusuz ve renksizdir. Fakat günlük kullanım sırasında kaçağın anlaşılabilmesi için sarımsak benzeri bir koku eklenmiştir ve kaçak olduğunu bu sayede anlayabilirsiniz. Eğer böyle bir koku alıyorsanız, ışık dahil olmak üzere elektrik kullanan herhangi bir cihazı kullanmayın ve elektrik sigortasını kapatmayın. Ayrıca koku ile ilgili olarak 187 no’lu telefonu arayın.  

Sevdiklerinize Güvendeyim ile Ulaşın

AKUT ve Genel Bilgi Teknolojileri tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulaması ile sevdiklerinize güvende olduğunuza dair kısa bir SMS’i tek tuşla gönderebilirsiniz. Böylece telefon hatlarını meşgul etmemiş ve ihtiyacı olanların ambulans veya polise ulaşmasına yardımcı olmuş olursunuz. 

Doğruluğundan Emin Olmadığınız Bilgileri Paylaşmayın

Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecraları üzerinden paylaşılan tüm bilgileri dikkate almayın ve doğruluğundan emin olmadığını bilgileri paylaşmayın. Çünkü bazı durumlarda eski görüntüler veya farklı yerlerden içerikler, sosyal medya üzerinden paylaşıldığı için panik yaratabilmektedir. Bu nedenle sadece valilik, belediye ve kaymakamlık gibi resmi kanallardan açıklanan bilgileri paylaşmaya özen gösterin. 

Selden Sonra Aracınızı Kullanmayın

Deprem ve yangında da olduğu gibi selden sonra aracınızı kullanmamanız gerekmektedir. Bunun başlıca iki nedeni vardır. Birincisi sel suları nedeniyle yollarda oluşan hasar kaza yapmanıza neden olabilir. İkincisi ise araç ile seyahat ettiğiniz için oluşacak trafik, görevlilerin selden etkilenenlere ulaşmasının önüne geçebilir. 

Kapalı Alanları Dezenfekte Edin

Selden sonra yapmanız gerekenler arasında kapalı alanları dezenfekte etmek önemli bir yer tutar. Çünkü sel suları, beraberinde sağlığa zararlı materyalleri getirmektedir. Bu nedenle sel sularının ulaştığı alanları dezenfekte etmeden asla kullanmamanız gerekir.