fbpx

Sel Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sel öncesinde alınması gereken önlemleri harfiyen uyguladıysanız, sel veya taşkının can güvenliğinizi tehdit etmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle deprem, yangın ve heyelan durumunda olduğu gibi sel sırasında da olabildiğince sakin kalmaya çalışın. Gerekli önlemleri aldıktan sonra sel sırasında yapılması gerekenler ise şöyle sıralanabilir;

 • Evinizi ve iş yerinizi tahkim edin
 • Elektrik tesisatını kapatın
 • Üst katlara çıkmaya çalışın
 • Yangın söz konusuysa binayı hemen terk edin
 • Bina dışındaysanız olabildiğince yüksek bir yere çıkmaya çalışın
 • Sokaklardan uzak durun
 • Araç kullanmaktan kaçının

Evinizi ve İş Yerinizi Tahkim Edin

Hava durumu ve uyarıları takip ederek sel tehlikesini önceden öğrendiyseniz, ev ve iş yerinizi kum torbaları ile tahkim edebilir, böylece selin etkilerinden olabildiğince korunabilirsiniz. Özellikle pencere ve kapı gibi suyun girebileceği noktaları kum torbaları ile desteklemelisiniz. 

Elektrik Tesisatını Kapatın

Binaya su girme ihtimalini hissettiğiniz an, elektrik tesisatını kapatmanız gerekir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

Üst Katlara Ulaşmaya Çalışın

Su girme tehlikesine karşı elektrik tesisatını kapattıktan sonra mümkün olduğunca üst katlara çıkmalı ve suyun size ulaşamayacağından emin olmalısınız. Bulunduğunuz binada engelli, çocuk, hamile, yaşlı veya herhangi bir nedenle hareket kısıtı bulunan kişiler varsa kendinizi tehlikeye atmadan onların da üst katlara çıkmasına yardım edebilirsiniz. 

Yangın Söz Konusuysa Binayı Hemen Terk Edin

Sel sırasında yangın gibi farklı tehlikelerle de karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda binayı mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde terk etmeniz gerekir. Binayı terk ederken çevrenizde hareket kısıtı bulunan kişiler varsa kendinizi tehlikeye atmadan onların da dışarı çıkmasına yardım edebilirsiniz. 

Bina Dışındaysanız Olabildiğince Yükseğe Çıkın

Bulunduğunuz yapıyı tahliye etmek zorunda kaldıysanız veya sele dışarıda yakalandıysanız, suyun size erişemeyeceğinden emin olduğunuz alanlara gitmeye çalışın. Bu durumda da etrafınızda hareket kısıtı bulunan kişiler varsa kendinizi tehlikeye atmadan onlara da yardım edin. 

Sel Sularının İçerisinde Yürümeye Çalışmalayın

Sel veya taşkın sırasında etrafınızı saran suda yürümeye, yüzmeye ya da hareket etmeye çalışmayın. Sel suları alçak ve durgun gözükse bile insanları sürükleyebilir. Bunun yanı sıra suyun altında yer alan göremediğiniz bir cisim nedeniyle yaralanabilirsiniz. 

Sokaklardan Uzak Durun

Sokaklardan uzak durmak, sel sırasında almanız gereken diğer bir önlemdir. Sokaklarda suyun tahliyesi için kullanılan rögar ve mazgal gibi alt yapı elemanları, sel nedeniyle yerlerinden çıkabilir. Böyle bir durumda düşme tehlikesi doğabileceği için sokaklardan mümkün olduğunca uzan durmalısınız. 

Araç Kullanmaktan Kaçının

Sel suları aracınızın yüksekliğiyle kıyaslandığında alçak görünse bile, aracınızı sürükleyebilecek kadar güçlüdür. Bu nedenle sel sırasında mümkünse aracınızı trafiği etkilemeyecek bir noktaya park edip bölgeyi terk etmelisiniz. 

Sel Suyuna Kapılmanız Durumunda Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Sel suyuna kapılmanız durumunda yapmanız gerekenler sırası ile şunlardır;

 • Sel suyu ile boğuşmaktan kaçının ve mümkünse kenarlara doğru yüzün
 • Yüzerken suyun altında yer alan cisimlere takılmamak için suyun üzerinde sırt üstü bir konum alarak ayaklarınızı akıntı yönüne göre önünüzde kalacak şekilde uzatın. Bu sırada ellerinizi iki yana doğru açıp denge kurmaya çalışın
 • Sizi suyun altına çekebilecek bir nesne gördüğünüzde başınızı öne alıp bu nesneden uzağa doğru yüzmeye çalışın
 • Tutunup sudan kurtulabileceğiniz bir nesne gördüğünüzde ise yine başınızı öne alıp cisme doğru yüzmeye çalışın

Sel Sırasında Yapılması Gerekenler: Sel Suyuna Kapılmış Biri Nasıl Kurtarılır?

Sel suyuna kapılmış birini kurtarmak için dahi olsa suya asla girmeyin. Kendi güvenliğinizden emin olduktan sonra sudaki kişiye olabildiğince yaklaşarak ip, sopa, dal veya herhangi bir cismi uzatıp kişinin tutunmasını sağlayın ve çekin. 

Deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapmanız gerekenleri ise aşağıda yer alan yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Deprem Nedir?