fbpx

Sel Öncesinde Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Sel ve taşkınlardan en az derecede zarar görmek için yaşadığınız ev veya iş yeriniz nehir yatağı gibi tehlikeli bölgelerden uzakta olmalıdır. Çünkü sellerin oluşmasının en büyük nedeni nehir yataklarının taşmasıdır. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için sıraladık. 

Hava Durumunu Takip Edin

Sel riski olan bir bölgede yaşıyorsanız, hava durumunu ve bulunduğunuz ilin valisi veya ilçenin kaymakamı tarafından yapılan uyarıları takip etmelisiniz.

Acil Durum Eylem Planı Oluşturun

Afet veya acil durumların hepsi için önceden acil durum eylem planı oluşturulması gerekir. Acil durum eylem planını oluştururken sel veya taşkın durumunda nerelerde buluşulacağı ve ev veya iş yerinde kimin hangi görevi üstleneceği açıkça belirlenmelidir. Acil durum eylem planı hazırlandıktan sonra aile üyeleri veya çalışanlarla düzenli olarak planın üzerinden geçilmeli ve plan yeni gelişmelere göre güncellenmelidir. Acil durum eylem planı oluşturmadıysanız veya oluşturmayı bilmiyorsanız aşağıda yer alan yazımıza göz atabilirsiniz. 

“Acil Durum Eylem Planı Nasıl Hazırlanır?”

Güvendeyim Uygulamasını İndirin

Güvendeyim uygulaması; deprem, sel ve yangın gibi afet ve acil durumlar sırasında, güvende olduğunuzu sevdiklerinize SMS ile bildirmenizi sağlar. Bu sayede sizden daha zor durumda olan afetzedelerin 110, 155 veya 112 gibi acil durum hatlarına daha kolay ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Acil Durum Çantası Hazırlayın

Acil durum çantası; sel, deprem, heyelan ve yangın gibi afet veya acil durumlar sırasında 72 saat boyunca hayatınızı idame etmenize yardımcı olur. Bu sayede yardım ekipleri size ulaşana kadar temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ev veya iş yerlerinde bulunan her bir kişi için bir adet acil durum çantası hazırlanmalıdır. Acil durum çantası hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

“Acil Durum Çantası Nasıl Nedir?”

Sele Karşı Ev ve İş Yeriniz İçin Sigorta Yaptırın

Sadece sel değil; deprem, yangın ve heyelan gibi meydana gelebilecek tüm afetlere karşı mülkünüz başta olmak üzere tüm maddi varlığınızı güvence altına alabilmek için sigorta yaptırmalısınız. Sigorta, ilk etapta mali bir yük gibi görünse de sel gibi afetler nedeniyle yaşayabileceğiniz maddi kayıpların ardından size destek sağlar. Ancak sigorta yaptırmadan önce poliçe detaylarını dikkatlice okuyup teminatları gözden geçirmelisiniz. 

Sele Karşı Elektronik Cihazlarınızı Koruyun

Elektronik cihazlar IPX gibi sertfikalara sahip olsa bile belirli bir süreden sonra sudan zarar görebilir. Bu nedenle ciddi bir maddi kayıp yaşamamak için elektronik eşyalarınızı sel sularının ulaşamayacağı bir noktada bulundurmalısınız. 

Sele Karşı Tesisatları Kontrol Edin

Başta elektrik olmak üzere sel suyu ulaştığında hayatınızı tehlikeye atabilecek şebekelere bağlı tesisatlarınızı kontrol edin. 

Temiz ve Kapalı Kaplarda İçme Suyu Depolayın

Sel veya taşkınlardan sonra temiz su bulmak zor olabilir. Bu nedenle sel uyarısı aldığınız zaman, mümkün olduğu kadar çok su depolamanız gerekir ve bu suyu kapalı, temiz kaplarda muhafaza etmeniz önemlidir.

Sel Bölgesinde Yaşıyorsanız Kum Torbası Edinin

Sel bölgesinde yaşıyorsanız, kum torbalarını sel uyarısı almadan önce edinmeye özen gösterin. Çünkü uyarı yapıldığında artan talep nedeniyle kum torbası bulmakta zorlanabilirsiniz. Sel uyarısını aldığınız zaman ise kum torbalarını hazırlayıp sel sularının ev veya iş yerinize ulaşabileceği noktaları destekleyebilirsiniz.