fbpx

Yangın Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yangın sonrasında ilk olarak gerekli kontrollerin yapılması için tesisat gibi konular hakkında uzman kişilerden yardım alınması önerilir. Buna ek olarak yangınlar; ev, mesken veya iş yerlerinin yapısal bütünlüklerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle de yapısal kontrol için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi ilgili birimlerden yardım istenmesi gerekir. Aksi takdirde yapıların çökmesi gibi durumlar baş gösterebileceği gibi deprem gibi tehditlere karşı da savunmasız bir durumda kalabilirsiniz.

yangin-sonrasinda-yapmaniz-gerekenler-nelerdir

Yangından sonra söndürme ve soğutma gibi işlemler yapılmadan, asla yangın mahaline gidilmemesi gerekir. Çünkü söndürme ve soğutma gibi işlemler tamamlanmadan yapı tam güvenli hale gelmez ve tekrar yangın çıkabilir. Böyle bir durumda da maddi ve manevi kayıplarla karşılaşılabilir. 

İtfaiye ekipleri genellikle yangının kaynağı ile ilgili bir ön rapor ve sonrasında da detaylı bir rapor sunar. Eğer yangının kaynağını bilmiyorsanız, bu raporu dikkatlice incelemeniz gerekir. Böylece tekrar aynı sorunla karşılaşmanızın önüne geçilir. Ayrıca yangın sonrasında iyileştirme süreçlerine de başlamanız gerekiyor. İlk etapta iyileştirmeler sırasında hazırlanan raporları dikkate almanız oldukça önemlidir. Bunun dışında sizin için hazırladığımız yangın önlemlerini de dikkate alıp inceleyebilirsiniz. 

Son olarak yaşadığınız kayıpları telafi etmek için sigorta yaptırdıysanız, belge ve görsel toplama işlemlerini yapmalısınız.